Objednat se

Výběr brýlí

Jak si správně vybrat brýle?

Přečtěte si naše důležité rady a klíčové faktory, které ovlivňují výběr ideální obruby. Od výběru podle typů obličeje až po materiály, tvary a velikosti. Všechny tyto prvky spolu tvoří puzzle vašeho osobního stylu a pohodlí.

Velikost brýle

Správná velikost obruby a měření vzdálenosti očí jsou klíčové pro zajištění pohodlného nošení dioptrických brýlí. Nejčastěji se udává ve třech číslech: 50•18•140

50 – Šířka čočky se měří rámečkově z levého kraje do pravého kraje čočky.

18 – Šířka nosního mostku značí vzdálenost mezi čočkami a u mnoha brýlí ovlivňuje, jak brýle sedí na nose.

140 – Délka stranice znamená délku stanic brýlí, které jdou za ucho. Měla by být dostatečně dlouhá, aby se za uchem dala zahnout a držet brýle dostatečně pevně, aby nepadaly.

Pédéčko

Měření vzdálenosti středů očí, „PD“, pomáhá zajistit, že optické středy čoček budou přesně před vašimi zornicemi. Zohlednění PD je ale také klíčové pro vyrobitelnost čočky.

Vyšší nebo komplikovanější korekce vás může limitovat při výběru obrub. Čočky pro vyšší dioptrie nabývají na tloušťce a také na váze a proto může být vhodné vybrat obrubu, kde jsou vaše středy očí i co nejbláže středům očnic.

Nejpřesnější způsob je nechat nás PD změřit, pokud chcete zjistit vaší vzdálenost doma, stoupněte si a umístěte pravítko s milimetrovou škálou vodorovně pod oči. Ujistěte se, že se díváte rovně a požádejte někoho, aby zjistil vzdálenost mezi středy vašich zornic a zaznamenal ji.

Tvar obličeje

Správný tvar brýlí může udělat zázraky pro váš celkový vzhled. Tvarů brýlí je veliké množství a pokud vybíráte svoje brýle poprvé, můžete začít s nejzákladnější pomůckou – výběr tvaru podle typu obličeje. Není to ale zákon, a mnohdy hrají zásadní roli samotné křivky brýle.

Kulatý Obličej

Pro kulatý obličej se doporučují čtvercové nebo obdélníkové brýle, které mohou vizuálně protáhnout váš obličej a dodat mu zemitost.

Oválný Obličej

Oválný obličej je obvykle považován za univerzální. Můžete si dovolit téměř jakýkoli tvar brýlí – kulaté, čtvercové, nebo oční.

Obdélníkový Obličej

Kulaté nebo oválné brýle mohou zmírnit tvrdé linie čtvercového obličeje a přidat mu něžnost.

Srdcovitý Obličej

Lehké a tenké brýle, jako jsou kulaté nebo oční, mohou dobře ladit s tímto tvarem obličeje. Vyhněte se příliš masivním nebo zdobeným rámkům.

Diamantový Obličej

Oválné nebo čtvercové brýle s decentními zdobením v horní části mohou vyvážit širší čelo a užší bradu diamantového obličeje.

Tvar čočky

Základním tvarem, jak historicky, tak i výrobně je kruh. Čočky se vyrábí kruhové, a z nich se vybrušují jednotlivé tvary.

Kulatý a oválný tvar brýlí může měkčit tváře s výraznými liniemi a dávat jim více zaoblený a psychologicky přátelštější vzhled.

Očnicový tvar kopíruje lidskou očnici a proto spíše sedne na každý obličej.

Hranaté brýle mají ostřejší linie, krásně kontrastují s oblými obličeji a jsou přirozeně výraznější.

Kočičí jsou přirozeně logickou volbou pro ženy, charakterizuje je špičatost po stranách. Evokují zvednutý vzhled oka kočky a tím přidává do lidského obličeje jemnou provokaci a charakter.

Pilotky mají protáhlý spodní tvar do kapky a vychází z ikonických brýlí pro piloty letadel.

Posazení stranic

Posazení stranic je mnohdy zásadní detail, který dotváří charakter brýle. Stranice mohou být utopené a schované za předním rámem, nejčastěji ale v místě mezi obrubou a stranicí je vytvořená návaznost.

Tato návaznost mění charakter, stranice umístěné ve středu jsou jemnější, nahoře mají ráznější výraz.

U kulatých brýlí je logické, že budou stranice vycházet v rovině oka. Ale u hranatých brýlí se může posouvat až tak nahoru, že skoro vytváří kočičí vzhled, jako například velmi známý wayfarer. Brýle mohou být i bez stranic, říká se jim lidově cvikr a jsou výbornou volbou pro čtecí brýle do kapsy.

Nosník

Nosník může být plynulý s návazností z jedné očnice na druhou, může být křížový a také úplně vynechaný a spojený obočnicovým obloukem. U bezrámových brýlí se vrtá stejně jako stranice rovnou do čočky.

Stejnětak jako u stranic posazení a tvar nosníku výrazně promění tvar brýle. Brýlí s vynechaným nosníkem nebo s křížovým nosníkem je mnohem méně a tím je i jejich vzhled unikátnější.

Křivky obličeje

Každý obličej má trochu jiné rysy kostí a obočí. Nejlépe vám padnou brýle, které téměř dokonale kopírují křivky vašeho obličeje.

Typy brýlí

Bezrámové brýle vytváří dojem, že nejste vůbec brýlatí. Jsou úplně nejlehčí, protože nemají rám a stranice a nosník se do nich vrtají. Proto jsou také limitovány dioptriemi a nejsou ideální pro silné oční vady.

Tenké nebo bezrámové brýle se téměř ztrácejí na vašem obličeji. Většinou se vyrábí kovové z různých slitin, které i v tenké síle vydrží. Jelikož jsou tenké, jsou i lehké a tím i velmi pohodlné.

Polorámové brýle mají buď jenom polovinu rámu a čočky jsou dovazovány silonem, nebo jsou kombinací tenkého a silnějšího rámu.

Středně silné brýle poskytují vyvážený mix mezi subtilitou a výrazností, ať už jsou vyrobené z kovu či plastu.

Hrubé a silné obruby utvářejí charakter a vytvářejí výrazný dojem, ale také efektivně schovají tlustou čočku. Takové mohou být z nejlepšího plastu Acetátu, z tradičních materiálů, jako je rohovina nebo dokonce experimentálních a progresivních brýlí. Dokážou promítnout barvy, struktury a vytvořit z vás nepřehlédnutelnou osobnost.

Bezrámové obruby

Tenké obruby

Polorámové obruby

Středně silné obruby

Silné obruby

Značky a příběhy

Stejně jako u jiných produktů i u brýlí vás může zajímat jejich příběh. Kdo je navrhl, kdo je vyrobil, kolik se jich vyrobilo a jak.

Pokud máte svého oblíbeného tvůrce nebo značku, tak to bude asi jasná volba. Pokud vás zajímá, jestli byly brýle vyráběné v Evropě, nebo dokonce v naší zemi, těch moc není, ale u nás jsou.

Pokud se zajímáte o udržitelnost, tak vás možná potěší, že mnoho plastových brýlí je z bio plastového acetátu, který vznikl jako alternativa za želvovinu.

Brýle na míru

Pokud si s výběrem nechcete lámat hlavu, rádi se o vás postaráme a brýle vám pomůžeme vybrat. A co víc, klidně vám brýle vyrobíme na Míru.